Organization - Board of Representatives

Andras  Splidt

Your Contact

Contact me

Indtast venligst et validt navn
Or your phone number
?
Thank you for your message
Vi beklager

På grund af en teknisk fejl kan din henvendelse desværre ikke modtages i øjeblikket. Du er velkommen til at skrive en mail til Send e-mail eller ringe til +45 72202006

Forretningsudvikling og strategi

Organization - Board of Representatives

Board of Representatives

The Board of Representatives consists of up to 33 members appointed by the leading interest organisations in Denmark. The Board of Representatives currently has the following composition:

Managing Director Clas Nylandsted Andersen (chairman of the Board of Representatives and the Board of Trustees), Nielsen & Nielsen Holding A/S. 
Elected by the Confederation of Danish Industries.

Director Preben Jacobsen, Nordtec Optomatic A/S.
Appointed by the Danish Federation of Small and Medium-Sized Enterprises

Negociating Director Bo Vistisen, Danish Association of Managers.
Appointed by the Danish Association of Managers

Managing Director Ane Buch, The Danish Federation of Small and Medium-Sized Enterprises 
Appointed by The Danish Federation of Small and Medium-Sized Enterprises 

Managing Director Erling Duus, Eegholm A/S.
Appointed by the Confederation of Danish Employers

Technical Director Søren F. Eriksen, Danish Crown AmbA.
Elected by the Board of Representatives 

Director Ulrik Gammelgaard, French Pharmacy ApS.
Appointed by the Confederation of Danish Industries.

Director Charlotte Rønhof, Federation of Danish Industry.
Appointed by the Danish Employers

Director Cornelius Olesen, Amager Data ApS.
Appointed by the Danish Society of Engineers

Secretary Ejner K. Holst, Danish Confederation of Trade Unions in Denmark.
Appointed by the Economic Council of the Labour Movement and the Danish Confederation of Trade Unions

Union Advisor Thorkild E. Jensen, Danish Metal Worker’s Union.
Appointed by the Economic Council of the Labour Movement and the Danish Confederation of Trade Unions

Consultant Mette Lyshøj, 3F (United Federation of Danish Workers). 
Appointed by the Economic Council of the Labour Movement and the Danish Confederation of Trade Unions

Regional Council Member Jørgen Rørbæk Henriksen, Northern Jutland Region.
Appointed by the Danish Regions Authority

Director Michael H. Nielsen, Danish Construction Association.
Appointed by the Confederation of Danish Employers

Vice Chancellor Anders Bjarklev, Technical University of Denmark .
Appointed by the Danish Academy of Technical Sciences

Chairman Kim Lind Larsen, Federation of Building, Construction and Wood.
Appointed by the Economic Council of the Labour Movement and the Danish Confederation of Trade Unions

Managing Director Niels Jørgen Hansen, Tekniq.
Appointed by the Confederation of Danish Employers

Managing Director Lauritz Rasmussen, LR-Consult ApS.
Appointed by the Confederation of Danish Employers

Partner Lisbeth Thyge Frandsen, Flensby & Partners A/S.
Appointed by the Danish Academy of Technical Sciences

Consultant Pia Mulvad Reksten, Danish Confederation of Trade Unions.
Appointed by the Economic Council of the Labour Movement and the Danish Confederation of Trade Unions

Political & Research Director Morten Andersen Linnet, Agricultural Council.
Appointed by the Agricultural Council

Director Niels Techen, Helmer Christiansen A/S
Appointed by The Danish Federation of Small and Medium-Sized Enterprises 

Chairman Ulla Jeppesen, Union of Commercial and Clerical Employees in Denmark, IT, Media & Industry Metropolitan Branch. 
Appointed by the Economic Council of the Labour Movement and the Danish Confederations of Trade Unions

Chairman Torben Dalby Larsen, Confederation of Danish Employers.
Appointed by the Confederation of Danish Employers

Managing Director Lars Aagaard, Dansk Energi
Elected by the Board of Representatives

1st Deputy Mayor Per Husted Nielsen, Mariagerfjord Kommune.
Appointed by Local Government Denmark

 

The Institute’s co-operative committee has appointed the following four employees who take part in the Board of Representatives’ meetings without the right to vote. 

Technical Assistant Susanne Gundlach, Metrology and Quality. 
Elected by the Institute’s co-operative committee.

Electrician Jakob Østergaard-Jensen, Building Services.
Elected by the Institute’s co-operative committee.

Sales Consultant Carsten Christiansen, Ideas & Innovation.
Elected by the Institute's  co-operative committee